Ministerul Agriculturii a publicat pe site-ul instituţiei o Hotărâre care vizează includerea distilării subproduselor în Programul Naţional de Sprijin al României în sectorul vitivinicol 2014-2018 pentru a beneficia de o alocare de 47,7 milioane de euro anual.
„Această solicitare va conduce la creşterea veniturilor producătorilor care vor accesa măsura, prin aceea că subvențiile oferite pentru distilarea subproduselor de vinificație vor constitui pentru aceștia venituri suplimentare. De asemenea, accesarea măsurii de distilare a subproduselor garantează practici corecte de piață în rândul țărilor producătoare de vin din Uniunea Europeană, prin creșterea controalelor și scăderea activităților frauduloase”, se precizează în documentul postat pe site-ul MADR.
Prin acest proiect de hotărâre se urmăreşte:
– Punerea în valoare a potenţialului de producţie;
– Perfecţionarea continuă a tehnologiilor de cultură şi tehnologiilor de vinificaţie pentru obţinerea unor vinuri cu denumire de origine controlată şi indicaţie geografică recunoscută;
– Creşterea suprafeţelor apte să producă struguri pentru vin cu denumire de origine controlată, la cel puţin 30.000 ha;
– Promovarea, cu prioritate, în noile plantaţii a soiurilor româneşti pentru vinuri de calitate competitive pe plan european: Fetească Albă, Fetească Regală, Tămâioasă Românească, Grasă, Fetească Neagră, Băbească Neagră, Cadarcă, Frâncuşa şi Busuioacă de Bohotin;
– Accesarea investiţiilor care să conduca la modernizarea tehnologiilor de productie şi implicit obţinerea de vinuri calitativ superioare, care să promoveze România pe pieţele terţe;
– Continuarea măsurii de restructurare/reconversie a podgoriilor.
Prin accesarea măsurii de distilare a subproduselor, distileriile industriale devin un “punct unic” de control din punct de vedere fiscal şi de mediu, economisind astfel resursele financiare şi umane altfel folosite pentru a controla activităţile menţionate mai sus.
„Programul de sprijin în sectorul vitivinol” pentru perioada 2014-2018 beneficiază de un buget anual de 47,7 milioane de euro.
Măsurile pentru care se acordă sprijin financiar din partea Uniunii, producătorilor din sectorul vitivinicol în perioada 2014 – 2018 sunt:
a) restructurarea şi reconversia plantaţiilor viticole;
b) acţiuni de informare în statele membre, în scopul informării consumatorilor cu privire la consumul moderat de vin şi la sistemele Uniunii referitoare la denumirile de origine şi indicaţiile geografice, precum şi acţiuni de promovare în ţări terţe, în vederea îmbunătăţirii competitivităţii vinurilor cu denumire de origine controlată, indicaţie geografică sau a vinurilor pentru care se indică soiul viţei-de-vie;
c) asigurarea recoltei de struguri de către producătorii din sectorul vitivinicol;
d) investiţii.
Beneficiarii sprijinului financiar sunt producătorii din sectorul vitivinicol, persoane fizice sau juridice şi forme asociative ale acestora. Sprijinul aferent măsurilor se asigură din sume alocate de la bugetul de stat prin bugetul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi din contribuţia externă nerambursabilă a Uniunii Europene din Fondul European de Garantare Agricolă, denumit în continuare F.E.G.A. Plata aferentă acestor măsuri se efectuează începând cu anul financiar 2014.
În România viticultura constituie o activitate tradiţională, de mare importanţă economică. În Europa, România ocupă locul 6 la suprafaţa viticolă, locul 7 la producţia de struguri şi locul 7 la producţia de vin.Patrimoniul viticol reprezintă 1,6% din patrimoniul agricol şi 2,4% din suprafaţa arabilă a României.



Publicat la:
August 28, 2014









